10/7
Extrém: přes 130 km/h v traktoru

Extrém: přes 130 km/h v traktoru

10. července 2015 v 00.00   Zimní pneumatiky (zimní pneu)


Skandinávský výrobce pneumatik Nokian Tyres se již v minulosti podílel na několika světových rychlostních rekordech. A v severních podmínkách vznikl i ten nejnovější, traktor v legendárním obutí Nokian Hakkapeliitta uháněl rychlostí přes 130 km/h.

Pro dosažení rekordního zápisu byl zvolen ledem pokrytý a zasněžený povrch ve finském Laponsku a za volantem neseděl nikdo jiný než čtyřnásobý mistr světa v rallye Juha Kankkunen. Traktor Valtra T234 byl obut do první zimní pneumatiky pro traktory, Nokian Hakkapeliitta TRI (440/80R28 151D a 540/80R38 167D) a překonal hranici 130 kilometrů v hodině. Tak rychle nikdy v minulosti zemědělský stroj nikdy nejel!

Kvalitní stroj, ideální podmínky

Rekordní traktor Valtra T234 disponuje výkonem dvě stě koňských sil a jako čtvrtá generace T-série uplatňuje šedesát let zkušeností výroby zemědělské techniky značky Valtra. Značka známá kvalitními traktory má pobočku i v Česku, daleko více populární je ale – navzdory severoevropskému původu – v Jižní Americe.

Podmínky byly takřka ideální – k rekordu bylo připraveno nouzové letiště Vuojärvi ve Finsku, přibližně 20 kilometrů od města Sodankylä směrem k Rovaniemi. Celková délka trati z udusaného sněhu byla cca 2300 metrů a uprostřed trati byla umístěna jednotka pro měření rychlosti v úseku 50 metrů. Absolutní maximum bylo dokonce ještě o trochu vyšší, dle pravidel pro zápis do Guinessovy knihy rekordů je ale třeba projet daný padesátimetrový úsek v obou směrech a rekordní zápis je průměrem dvou výsledků.

Za volantem mistr světa WRC

Závodník, který v minulosti zkusil ve světových soutěžích extrémní speciály skupiny B i sofistikované vozy WRC a získal kromě mnoha vítězství i čtyři tituly mistra světa, má za sebou novou zkušenost. „Předtím jsem realizoval špičkové rychlostní testy s několika auty. Tohle bylo poprvé s traktorem a hned jsme získali světový rekord! Pneumatiky a traktor fungovaly opravdu dobře, i když počasí bylo náročné“ radoval se Juha Kankkunen. Při předloňském světovém rekordu pro nejrychlejší auto na ledě, který si veřejnost dodnes pamatuje, však seděl za volantem Janne Laitinen z Nokian Tyres (335,713 km/h).

Pneumatiky – nedílná součást rekordu

Je nasnadě, že netradiční rekord by měl v první řadě upozornit na novinku v portfoliu finského pneumatikářského giganta. I první zimní pneumatika na světě pro zimní mrazy nesla název Nokian, tehdy se psal rok 1934. Již o dva roky později vznikla legendární řada Hakkapeliitta.

Loni na jaře pak byla představena pneumatika Nokian Hakkapeliitta TRI určená pro specifické potřeba zemědělských strojů. „Jedinečný dezén, zimní gumová směs a lamelování pneumatiky Hakkapeliitta TRI maximalizují přilnavost a trakci. Diagonální lamelování vytváří na blocích běhounu drážky, které zvyšují počet hran, jež lnou k jízdnímu povrchu, a zlepšují tak podélnou a boční přilnavost. Nejsevernější výrobce pneumatik na světě jako první zavedl pro traktory pneumatiky s blokovým vzorkem před více než 10 lety,“ uvádí výrobce.

Nexen, Barum, Sava, Kormorán a další levné pneumatiky pro váš vůz na vsenaauto.cz

Pneumatiky, Alu Kola, Ocelové disky