15/11

Zimní pneu definice – co je zimní pneumatika?

15. listopadu 2008 v 00.00   Zimní pneumatiky (zimní pneu)


Pro napsání tohoto příspěvku mě inspiroval jeden náš čtenář, který se mě ptal, co to vlastně zimní pneumatiky jsou. Otázka co je zimní pneumatika je teď velmi aktuální, protože s příchodem dopravní značky Zimní výbava, je nutnost pořídit si zimní pneu otázkou dne.

Zimní pneumatiky – existují zimní pneu?

Podle platného zákona nic jako zimní pneumatiky neexistuje. Její přesnou definici zákon nezná a ve své podstatě je zimní pneu výmysl výrobců pneumatik.

Přesto podle §21 odst. 2 vyhl. 341/2002 Sb. se za zimní pneu považuje taková pneumatika, která na své bočnici obsahuje značku M+S (z angl. Mud and Snow, tedy bláto a sníh). Mimo značky M+S se na pneumatice může objevit také MS, M.S či M/S.

V jistých případech, se tak výše uvedená značka může objevit i na celoročních pneumatikách, které se např. používají na terénní auta.

Zimní pneumatiky a jaké mohu používat?

Definice zimní pneumatiky je tedy za námi. A jaké pneumatiky jsou ty správné, kdy je používat a za jaké mi nehrozí postih?

Zimní pneumatiky nejsou v ČR plošně povinné. Jejich používání upravuje dopravní značka zimní výbava, o které jsem již dříve psal.

Na úsecích, kde Zimní výbava platí, tedy zimní pneumatiky mít musíte. A jaké? Pokud Váš automobil patří do kategorie osobní či užitkový vůz do 3 500 kg, musíte mít na všech 4 kolech zimní pneumatiky s minimálním vzorkem 4 mm. Pokud je Váš automobil v kategorii nad 3 500 kg, musíte mít hloubku dezénu nejméně 6 mm na všech hnacích kolech.

Kupte si zimní pneumatiky za výbornou cenu na www.pneumatiky.cz

Nexen, Barum, Sava, Kormorán a další levné pneumatiky pro váš vůz na vsenaauto.cz

Pneumatiky, Alu Kola, Ocelové disky