12/10
Pneumatiky pro nákladní automobily - specifika

Pneumatiky pro nákladní automobily - specifika

12. října 2015 v 21.45   Zimní pneumatiky (zimní pneu)

Vlastníte nákladní automobil? Přišel na řadu výběr nových pneumatik? Jejich výběr rozhodně nikam neuspěchejte. Pneumatiky pro nákladní vozy je třeba vybírat pečlivě, musí být zejména spolehlivé a bezpečné.

Výběr nákladních pneumatik

Při výběru nákladních pneumatik vždy v první řadě zohledněte typ nákladního vozu, pro který jsou dané pneumatiky určeny. Je důležité rozlišit, o jaký typ nákladního vozidla se jedná, zdali jde o kamion, přívěs, tahač, bagr či autobus. Nákladní vozy se mezi sebou výrazně liší svým účelem, a tak každý bude vyžadovat jiný druh a jiné vlastnosti pneumatik.

Městský autobus bude vyžadovat jiný typ pneumatik nežli bagr a traktor jiné než vůz určený pro dálkovou přepravu. Speciální zemědělská pneumatiky navíc vyžaduje speciální zemědělské – agro pneumatiky. Většina výrobců, jako třeba Avia, Nissan, Tatra, Iveco, apod., vám obvykle doporučí určitou řadu nákladních pneumatik, která bude nejvhodnější pro váš automobil.

Typy nákladních pneumatik

Nákladní pneumatiky se obvykle dělí na tři skupiny:

  • vodící
  • záběrové
  • návěsové

Ale také se rozdělují podle typu komunikaci, po které nákladní automobil nejčastěji projíždí.

1. Nákladní dálniční pneumatiky
Tento typ pneumatik je převážně určen pro nákladní vozy a kamiony, které se nejčastěji pohybují po dálnicích a rychlostních silnicích.
2. Nákladní regionální pneumatiky
Regionální pneumatiky se vyznačují dobrými adhezními vlastnostmi a směrovou stabilitou a doporučují se používat na cestách s častým brzděním a změnou směru jízdy.
3. Nákladní staveništní pneumatiky
Staveništní pneumatiky jsou určeny pro nákladní automobily ve stavebnictví, které vykonávají krátké vzdálenosti po nezpevněných cestách.
4. Nákladní terénní pneumatiky
Tento typ pneumatik je určen pro pohyb nákladních vozidel, které se pohybují v náročném terénu při zvýšené odolnosti pneumatik.
5. Městské nákladní pneumatiky
Městské pneumatiky jsou specializovány pro pohyb v městském a příměstském provozu.

Zimní nákladní pneumatiky

Zimní pneumatiky pro nákladní vozy disponují zvýšenou přilnavostí na zasněženém či mokrém povrchu a zároveň mají zlepšené brzdné podmínky. Zimní pneumatiky je vhodné při velkých zimních kalamitách doplnit o kvalitní sněhové řetězy.

Nejenom osobní automobily mají povinné zimní pneumatiky. Podle zákona musí být u nákladních vozů umístěny zimní pneumatiky na hnacích nápravách, na návěsu mohou být pneumatiky letní. To ovšem může být v některých situacích velmi nebezpečné.

Řešením a pomocí mohou být pneumatiky s označením M+S, mud and snow, bláto a sníh. Tento typ pneumatik je také vhodný při dlouhých trasách, kde dochází k častým změnám teplotních podmínek a povrchu komunikací.

Specifika nákladních pneumatik

Pro pneumatiky nákladních vozidel platí stejné požadavky jako pro pneumatiky aut osobních. Při koupi je třeba ohlídat, jaký typ nákladního vozu vlastníme a tudíž jaký typ nákladních pneumatik je pro nás nejvhodnější. Dále je třeba zaměřit se na jejich správné obutí, jejich nahuštění nebo na hloubku dezénu. Nahuštění pneumatik a hloubku dezénu je potřeba pravidelně kontrolovat.

Nahuštění pneumatik výrazně ovlivňuje životnost pneumatik a bezpečnost jízdy s nákladním vozem. Huštění pneumatik obvykle probíhá ve dvou fázích. První fází je předhuštění, a to z důvodu optické kontroly případných deformací. Druhou fází je huštění pneumatik do optimálního tlaku – optimální hodnota je určena dle počtu náprav, zatížení a podmínek používání.

Neodborné nahuštění může vést ke zničení kostry pláště pneumatiky, a proto je doporučována spolupráce s odborníky, kteří dané pneumatiky znají a umějí s nimi zacházet.

Nexen, Barum, Sava, Kormorán a další levné pneumatiky pro váš vůz na vsenaauto.cz

Pneumatiky, Alu Kola, Ocelové disky