15/3
Stručná historie pneumatik

Stručná historie pneumatik

15. března 2010 v 00.00   Pneumatiky – informace


V následujícím článku si krátce shrneme historii pneumatik a důležité milníky její historie. Pneumatikou byla v začátcích označována páska z oceli po okrajích kola vozu. S vynálezem pryžové pneumatiky přišel Robert William Thomson, který si zároveň svůj vynález nechal patentovat. Psal se rok 1846. O čtyřicet let později přišel se stejným vynálezem John Boyd Dunlop. Ten vyrobil pryžovou pneumatiku pro jízdní kolo svého syna, ale díky rychlejšímu patentování Thomsona byla jeho žádost o patent zamítnuta. I přesto se v roce 1888 stal prvním člověkem, který komerčně vyrobil pneumatiku, sice pouze za účelem obutí jízdního kola.

O rok později ten samý člověk, John Boyd Dunlop patentoval pneumatiku ve Velké Británii a společně Williamem Harvey Du Crosem začali vyrábět pneumatiky v Irsku a to i přesto, že po dvou letech mu byl jeho patent, jak už bylo zmíněno, zamítnut ve prospěch Thomsona. Nutno podotknout, že díky vulkanizaci, s kterou přišel v roce 1846 Charles Goodyear. V rok uvedení pneumatik v Irsku přišel Bartlett Clincher s vynálezem ráfku, který se od té doby stal neodlučitelným doplňkem pryžové pneumatiky.

Stručná historie pneumatik (http://www.pneuclub.cz)

Vše nabralo rychlý spád. Pneumatika byla v roce 1892 představena v USA a i zde se začala vyrábět. O dva roky déle přišel s vynálezem „ballon“ pneumatiky E.J. Pennington. Prvním, kdo však začal vyrábět pneumatiky pro osobní automobily byla společnost Michelin. Francouzskou společnost založil v roce 1888 André a Edouardo Michelin. Psal se rok 1895, kdy byla uvedena pneumatika pro osobní automobil právě touto společností. Není asi motoristického fandy, který by si ve spojení s Michelin nepředstavil bílého panáčka „Bibenduma,“ který je maskotem společnosti již 112 let.

Stručná historie pneumatik (http://www.pneuclub.cz)

V roce 1900 byla uvedena kordová výztuž Britem Palmerem a Američanem Goodrichem. Hodně zajímavým faktem je i patentování bezdušové pneumatiky společností Goodyear. Ta byla patentována již v roce 1903, představena však až o půl století déle. Stejná společnost začala v roce 1919 nabízet i pneumatiky pro nákladní vozy. Se stejným nápadem okamžitě přišla i společnost Dunlop.

Umělá pryž se u pneumatik začala používat až v roce 1940 a to díky společnosti BF Goodrich. V roce 1965 přišel jeden z posledních milníku pneumatik a to opět díky BF Goodrich. V USA byla představena radiální pneumatika. O devět let déle byla uvedena společností Pirelli nízkoprofilová pneumatika.

Kupte si pneumatiky za výbornou cenu na www.pneumatiky.cz

Pneumatiky, Alu Kola, Ocelové disky