23/10
Pneumatiky, ty nejsou jen pro osobní auta

Pneumatiky, ty nejsou jen pro osobní auta

23. října 2015 v 02.15   Nákladní pneumatiky (nákladní pneu)

Nejen osobní vozy potřebují kvalitní pneumatiky. Stejná, ne-li ještě vyšší, je důležitost „černého zlata“ také pro vysokozdvižné vozíky, o velkých stavebních autech ani nemluvě.

Vysokozdvižné vozíky po halách často přepravují na první pohled obyčejné palety či krabice. V nich ale může být zboží hodnotě stovek tisíc a tak je důležité nejen, aby přeprava byla relativně rychlá, ale hlavně maximálně bezpečná. Použití nekvalitních pneumatik pak může mít bez nadsázky katastrofické důsledky.

Výběr? Více než bohatý!

Možností jsou vzduchové pneumatiky, superelastická kola nebo plnopryžové obruče. Pokud začneme vzduchovými pneumatikami, není pochyb o kvalitě značky Michelin, tyto pneumatiky se hodí pro aplikace v těžkém průmyslu jako jsou dřevozpracující podniky, pivovarnictví nebo třeba přístavy. Špičkou jsou také pneumatiky Camso, které mají vyšší odolnost proti průrazu i proti působení chemikálií, delší životnost a lepší stabilitu. Levnější, nicméně kvalitní alternativou vzduchových pneumatik pro vysokozdvižné vozíky je pak Bostone.

Zajímavější však jsou superelastická kola, což je něco, co pro osobní vozy prakticky neexistuje (ano, jsou pneumatiky RunFlat, ale to není úplně ono). Stoprocentně nahrazují klasické pneumatiky, nepotřebují měnit ráfky a obavy z průrazu jsou pro ně pasé. Nejčastěji se využívají na manipulační technice, kde je silné zatížení. Je na výběr i šedé nešpinící provedení, stejně jako antistatická či odpružená verze.

Elektrické skladové vozíky pak často nevyužívají ani pneumatiky, ale plnopryžové obruče, tzv. cushiony. Pro použití na litých podlahách v halách jsou ideální volbou – jejich charakteristické rysy jsou nízké vibrace, nízká absorpce energie a tím pádem hladká a plynulá jízda. Minimální deformace při naložení s sebou nese vyšší stabilitu vozíku a tedy i přepravovaného nákladu. Každá značka pak nabízí variantu bez vzorku nebo se vzorkem, ty mají vyšší odolnost i životnost v řádech desítek procent.

Je zkrátka vhodné při výběru vsadit na kvalitu a s výběrem konkrétních pneumatik pro vysokozdvižné vozíky si nechat poradit od odborníků – nešpinící pneumatiky, pneumatiky do prašného či obzvláště kluzkého povrchu, a podobné dotazy umí řešit například ČEMAT.

Řešení pro malé i velké

Třebaže jsou vozíky nedocenitelným pomocníkem, spousta menších podniků je stále odmítá a zaměstnancům zde musí stačit paletové vozíky, které prověří nejen fyzičku, ale často i nervy, když je potřeba rychle něco naložit nebo naopak vyložit. Řešením může být koupě ojetých vozíků, které po důkladné kontrole slouží stejně dobře jako nové, snad jediným podstatným rozdílem je pořízení za výrazně nižší cenu.

Pro koho jsou naopak i vysokozdvižné vozíky málo, ten se zřejmě poohlédne po EM / OTR pneumatikách, tedy obutí splňujícím specifické potřeba provozu zemních stavebních strojů (nakladače, kloubové či pevné dumpry, jeřáby, kontejnerové manipulátory). I zde se angažují společnosti Michelin, Magna tyres, ale i další známé značky jako například GoodYear.

Nexen, Barum, Sava, Kormorán a další levné pneumatiky pro váš vůz na vsenaauto.cz

Pneumatiky, Alu Kola, Ocelové disky